Athame & nůž s bílou rukojetí

Jednou se na nás jeden člověk obrátil s dotazem:

V literatuře se hovoří o noži s bílou rukojetí. Nůž se má používat na řezání větví, přípravu bylin apod. Jde mi o tu bílou rukojeť, jedná se o čistě technický termín, nebo by bylo maximálně vhodné, aby tento pracovní nůž měl opravdu bílou rukojeť?

Na dotaz jsme odpověděli následovně:

Jediný důvod, proč se používá černá a bílá rukojeť, je to, abys ty dva nože v přítmí bezpečně poznal. Takže si myslím, že trvat na bílé není bezpodmínečně nutné.

Dotyčného jsem tímto stručným vysvětlením pobavili a ten následně mimo jiné konstatoval, že přesně takto se pozná praktik od toretika.

Když jsme však o celé věci následně přemýšleli hlouběji, dospěli jsme k názoru, že je to docela zajímavý námět na krátké zastavení. Kdybychom měl na tuto otázku odpovědět veřejně, rozdělili bych odpověď na použití athame (s černou rukojetí) a nože s bílou rukojetí (bolline) podle tradice, ve které pracujeme.

Čarodějnictví obecně:

Nejenže můžeme zvolit jakou barvu chceme, ale taky nemusíme athame ani nůž s bílou rukojetí používat vůbec. Čarodějnictví nemá žádné přesně dané hranice a tradic v něm existuje spousta. Jako rituální nástroj a pro práci s energií můžeme používat pouze hůlku (podobně jako s v ásatrú používá gandr), pírko nebo jen holé ruce. Nic nám zároveň nebrání mít athame s černou rukojetí a nůž se skutečně bílou rukojetí. Pokud pracujeme ve skupině, barevné rozlišení umožňuje od sebe v šeru jednoznačně rozeznat typy nožů a v takovém případě je vhodné se přidržet wiccanské symboliky. Pokud pracujeme sami, nože od sebe rozeznáme snadno, protože si zkrátka pamatujeme který je který i podle tvaru.

Pokud jsme mágové…

Za povšimnutí stojí, že ve Větším klíči krále Šalamouna v Mathersově překladu se na straně 98 rovněž pojednává o noži s bílou a černou rukojetí a oba mají svůj specifický význam. Podle Šalamounova klíče se oba používají ke stejnému účelu s jediným rozdílem. Nůž s bílou rukojetí se nikdy nepoužívá k vytvyčování kruhu. Pro tyto účely se podle Šalamouna používá nůž černý, jak už nám napovídá jeho saturnská povaha, která je zmíněna v témže odstavci. Je celkem zřejmé, že v tradiční magii může mít symbolika černého a bílého nože i kabalistické pozadí (mužský a ženský pilíř Stromu života). Koneckonců Saturn je planetou sefiry Bina, která má černou barvu a leží na levém pilíři. Může být jistě zajímavé meditovat nad symbolickými významy barevného odlišení rukojetí obou nástrojů, avšak v čarodějnictví se jedná o záležitost především praktickou. Pro praxi mágů je tato symbolika o poznání důležitější a pokud někdo praktikuje podle Šalamounových grimoárů, rozhodně bychom se barevného odlišení drželi přesně.

© Obrázky athame a bílého nože jsou převzaty z webu http://www.wicca-chat.com/

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *